Adventisták - Tiszavidéki Egyházterület
Egy szombatiskolai továbbképzés inspiráló tanulságai
Nem hiábavalók fáradozásaink! – Egy szombatiskolai továbbképzés inspiráló tanulságai
Szerettél volna te is részt venni ezen a rendkivüli képzésen a többi közel 40 tiszavidéki testvérrel, de nem tudtál? Szőllősyné Nagy Annamária ott volt. Olvasd el a beszámolóját és nézd meg a képeket. Határozd el, hogy legközelebb úgy szervezed az életed, hogy ne maradj le.
A jövő egyháza olyan lesz, mint a ma szombatiskolája.
Nem hiábavalók fáradozásaink! – Egy szombatiskolai továbbképzés inspiráló tanulságai
„Ezért szeretett testvéreim, legyetek szilárdak és rendíthetetlenek, buzgolkodjatok mindenkor az Úr munkájában, hiszen tudjátok, hogy fáradozásotok nem hiábavaló az Úrban.” (I. Kor 15:58)
Az Isten házában való szorgalmas tevékenykedés az egyik legnagyobb öröm, amit megélhetünk. Mégis, mindannyiunkkal előfordulhat, hogy akadályok és nehézségek kedvünket szegik. Olykor jól esik a megerősítés, a támogatás vagy épp egy friss látásmódot nyújtó tanács, amely lendülettel tölt el minket, hogy még odaadóbban teljesíthessük az Istentől kapott megbízásunkat.
Egy Inspiráló Lehetőség
Ezt a megújulást kínálta az Adventista Teológiai Főiskola január 10-12. között tartott intenzív szombatiskolai képzése. Az eseményt az Ifjúsági és Szombatiskolai Osztályok szervezték a két Egyházterület és az Unió támogatásával. Számos inspiráló előadást hallhattunk Pécelen és az isaszegi gyülekezetben Dr. Tokics Imre, Dr. Kormos Erik, Kovács-Bíró János, Palotás Kristóf, Szőllősi Árpádné Éva, Zarka Dávid, Szőllősy Benjamin és természetesen a házigazdák Zarkáné Teremy Krisztina és Zarka tolmácsolásában. Az előadások olyan friss meglátásokat nyújtottak, amelyek új lendületet és kreativitást ébresztettek a résztvevőkben.
Egy bibliatanulmány útja
Dr. Tokics Imréné rövid beszámolót tartott, hogyan is készül el egy szombatiskolai tanulmány a nyomdáig, még mielőtt a kezünkbe kerül. Férje, Dr. Tokics Imre 2015-ben felkérést kapott a világszéles Hetednapi Adventista Egyház Generál Konferenciájának Felnőtt Szombatiskolai Osztályának Kéziratokat Elbíráló Nemzetközi Bizottságától a Jeremiás próféta könyvének szombatiskolai tanulmányként való megírására. A bibliatanulmányt nemzetközileg is ismert professzorok írják angol nyelven, különböző kritériumok szerint. A szombatiskolai tanulmányt 120 nyelvre fordítják le.
Kreativitásra teremtve
Ellen White írta: „Az Úr bőségesen gondoskodott arról, hogy a tanítók szombatról szombatra növekedjenek képességeikben, hogy céltudatosan taníthassanak a jelenvaló időre és az örökkévalóságra dolgozva.” (Tanácsok a szombatiskolai munkáról 104. o.) Isten alkotásait szemlélve, a természetben sétálva újra és újra láthatjuk a Teremtő sokszínűségét és határtalan kreativitását. Az Úr istenképűséggel, ajándékozott meg. Miért gondoljuk tehát, hogy nehéz új módszereket, szemléltető eszközöket és csoport dinamikai fogásokat kitalálni, hogy mozgalmasabb legyen bibliatanulmányozási csoportunk?
A szemléltetés - Jézus tanításának ereje
Jézus tanítása nem csupán a tudás átadásáról szólt, hanem az emberek életének teljes megváltoztatásáról. Célja az volt, hogy egyfajta kapcsolatot hozzon létre Isten és az ember között. Tanítása túlmutatott a szavakon, így lehetett Jézus a világ legnagyobb és legeredményesebb tanítója. Figyeld meg! Gyakran használt szemléltető eszközöket. Amikor az alázat leckéjét szerette volna megtanítani, előre hívott egy kisgyermeket. Máskor lehajolt és megmosta a tanítványok lábait. Gyakran beszélt példázatokban:
„Mert példázatra nyitom számat, ősrégi titkokat akarok hirdetni.” Zsolt 78:2
„Az ember megismerkedhetett az ismeretlennel azáltal, amit már ismert. A mennyei dolgok földiek útján tárultak fel. Isten emberi alakban nyilatkoztatta ki magát. Igy volt ez Krisztus tanításában is: az ismeretlent ismert jelenségekkel, a mennyei igazságokat az élet jól ismert dolgaival szemléltette.” (EGW. KP. COL 17.)
„Jézus érdeklődést akart ébreszteni. Fel akarta rázni a közönyösöket és szívükbe vésni az igazságot.” (EGW. KP. COL 20.3.)
„Az elme nem edény, amit tele kell tölteni, hanem tűz, amit meg kell gyújtani.” - mondta Plutarkhos. Az Istentől kapott kreativitásunk olyan, mint egy gyufásdoboz, képes meggyújtani a tanulók elméjében rejlő tüzet.
De hogyan lehetünk kreatívak?
A kreativitás egy belső adottságunk, amely fejleszthető, például használhatsz szemléltető eszközöket is az oktatáshoz. A szemléltetés eszközei lehetnek: történetek, tapasztalatok, rajzok, képek, fényképek, ének, zene, szerepjáték, szituációs játék, makettek, film részletek, séta, kirándulás. A szemléltető eszköz a tananyag lényegére mutasson, emeljen ki egy fogalmat, gondolatot és a szemléltetés épüljön be szervesen a magyarázatba.
Megélt tapasztalatok
Ebédszünetben feltettem néhány kérdést a képzésen részt vevők közül három hallgatónak.
- Milyen reményekkel jöttetek a szombatiskolai képzésre és a remények találkoztak-e a megvalósulással?
- Nem voltak elvárásaim, nyitott szívvel jöttem. Ecseri Márta
- Az elvárásaimat meghaladta jóval az, amit kaptam. Hegyi Hajnal Csilla
- Elvárásom csak annyi volt, hogy kapok gyakorlati tanácsokat is a csoport vezetéséhez. Ez maximálisan megvalósult. Köszönöm a lehetőséget! (Fekete-Borbáth Melinda)
- Mit tanultál és miben tervezed a változást?
- Megerősödtem abban a tudatban, hogy a szombatiskola egy ajtó a világ felé, elveinket megtartva szakíthatunk a hagyományainkkal, tradícióinkkal. (Ecseri Márta)
- Elsőként a személyes fejlődés, odaszánás a célom, jó példaadással hatással lenni a családra, barátokra, hittestvérekre. Bibliatanulmány kapcsán új eszközöket próbálunk, hogy minél több személy bekapcsolódjon, például kisebb feladatokkal bevonni őket. Jó hangulatot szorgalmazni. (Hegyi Hajnal Csilla)
- Rengeteg hasznos információt szívhattam magamba, de az egyik, ami különösen megfogott, hogy a digitális eszközöket is használhatjuk a jóra. A kreatív gondolkodás és színes gondolkodások tömkelege beindította a lelkesedésemet és a hitem is felbuzdult a csoportvezetésre. (Fekete-Borbáth Melinda)
- Milyen új élményekkel gazdagodtál a szombatiskolai képzés során?
- A jövőre nézve megerősítette az elképzeléseimet: Isten jókedvű, nem szomorú, a mi Istenünk egy vidám Isten. Szeretettel, alázattal be lehet mutatni ezt az Istent. Az Ő jelenlétében lehetünk szabadok. (Ecseri Márta)
- Nem túlzok, ha azt mondom, hogy minden előadás nagy élmény volt, de a személyes kapcsolódások, és az új emberek megismerése is örömmel töltött el. (Hegyi Hajnal Csilla)
- Nagy élmény volt látni, hogy nagyon sokan, fiataltól idősig, felszabadult légkörben, szeretetben tanultunk együtt. Nem volt érezhető a generációs különbség. Egy akarattal voltunk. (Fekete-Borbáth Melinda)
Egy szombatiskola, ahol egy üres szék sem volt – ahol több mint 100-an válaszoltak egyszerre
A szombat délelőtt folyamán az isaszegi gyülekezet adott otthont a képzésre érkezőknek. A gyülekezet vendégszeretete és befogadása példaértékű volt. Fél tíztől leghűségesebb szövetségesünkről, a Jóistenről tanulhattunk, Mentimeter, az ingyenesen használható start-up segítségével, így online valós időben reagálhattunk az előadók, Kovács-Bíró János és Palotás Kristóf által közvetített kérdésekre. Az értékelések, visszacsatolások a kivetítőn megjelenve érdekes hatást keltettek, hiszen érezhettük a részvétel és a megszólítottság élményét, az előadók pedig gyors válaszokat kaptak a hallgatóság részéről. Akik be tudtunk kapcsolódni, egy játékos légkörbe kerültünk, ami biztosította, hogy jól érezzük magunkat. A „Hányszor bocsát meg Isten a bűnös embernek?” kérdés megosztotta a közösséget, de végül a „Mindig egyszer” válasz győzött. Sokónkban megfogalmazódott a nyitás igénye, annak a gondolata, hogy a szombatiskolai tanításban a korábbi egyirányú kommunikációt egy interaktívabb forma váltsa fel.
A szombati napon mindnyájan Isten különleges jelenlétében fürödtünk meg. Nagy öröm volt számunkra, hogy az ország több mint 50 gyülekezetéből érkeztek résztvevők a képzésre, amely arra enged következtetni, hogy a bibliatanulmányozó csoportok a jövőben erőteljes reformáción fognak átesni a Szentlélek vezetésével. Az esemény végén a résztvevők tanúsítványt kaptak. Az előadásokról hangfelvétel készült, melyet a szervezők hozzáférhetővé tesznek.
Egy közös jövő képe
„Félek attól a naptól, mikor a technológia fontosabb lesz, mint az emberi kapcsolatok…” „Albert Einstein, mondása ez, aki egyértelműen nyomott hagyott a világban forradalmi fizikai elméletével. Valóban, a digitalizálódás veszélyezteti legértékesebb kapcsolatainkat a családban, de vajon hogyan érinti az Istennel való kapcsolatunkat?
A „Vissza az oltárhoz!” a Hetednapi Adventista Egyház világszéles kezdeményezése, hogy az összetört családi, otthoni oltárokat helyreállítsuk és a zavaró tényezőket eltávolítsuk. Újra és újra vissza kell találnunk a családi oltárhoz, de ez csakis úgy valósítható meg, ha digitális egyensúlyra törekszünk.
A családi oltárnál, ott szól az Isten, ott vár az Isten. Figyelsz Rá? Meghallod? Nekünk kiváltságos helyzetünk van, mert a családi oltárhoz kaptunk egy nagyszerű Bibliatanulmányt, a Szombatiskolát, amely nap mint nap új lelkesedést ébreszt bennünk életcéljainkhoz. Ne felejtsük el, hogy Isten munkatársaként fáradozásaink feljegyeztetnek és az áldás már előkészített.
„A jövő olyan lesz, mint a ma iskolája.” Szent-Györgyi Albert
A jövő egyháza olyan lesz, mint a ma szombatiskolája.
Szőllősyné Nagy Annamária
TUDTAD-E, HOGY...
a kukoricapehely feltalálója, J. H. Kellog adventista volt?